piątek, 22 lipca 2016

Przedsiębiorcza kobieta: Janina Płaczek-Pospieszny

Dziś moim gościem jest Janina Płaczek-Pospieszny, przedsiębiorcza kobieta, właścicielka Arte Akademii Relaksu i Ekspresji.


Janina Płaczek-Pospieszny o sobie:

Jestem na swojej ścieżce rozwoju osobistego. Idę swoją drogą i zbieram bogactwo doświadczeń. Uważam, że warsztaty są jedną z dobrych, działających form pomocy dla siebie i innych w bezpieczny sposób. Jestem osobą dzielącą się własnym doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami. Moja intuicja pozwala mi na swobodne posługiwanie się własnymi zasobami dla dobra drugiego człowieka. Ukończyłam Akademię Terapii Ekspresyjnych i Technik Relaksacyjnych, Roczny Staż Rozwoju Osobistego w ITG w Krakowie oraz IV stopień Kursu Muzykoterapii Dogłębnej Komórkowej Kamertonami, w trakcie Arteterapia UŚ Cieszyn.Justyna Gul: Co kryje się pod nazwą Arte Akademia Relaksu i Ekspresji? Jakiego rodzaju zajęcia?

Janina Płaczek-Pospieszny: W nazwie ARTE zawarte jest doświadczanie poprzez sztuki ekspresyjne, wyrażanie siebie poprzez sztukę. Terapie ekspresyjne wykorzystują twórczą ekspresję, by rozwijać osobisty potencjał, własną kreatywność, samoświadomość, a także są elementem procesu uzdrawiania. ARTE to łączenie sztuk, w celu wspierania dobrego samopoczucia i rozwoju własnej osobowości. Arteterapia pomaga w otwieraniu się na nowe i pomaga w poszukiwaniach, odkrywaniu tego co jest nieznane lub wydobywaniu tego co jest w nas w środku – o czym trudno opowiedzieć, trudno napisać, a co przy pomocy technik arteterapeutycznych wydobywa się z nas, jak lawa. Działania arte przynoszą ulgę i są formą komunikacji niewerbalnej i jakże często bardziej dosadnej niż werbalna. Myślę, że ważny jest czas, jaki poświęcamy sobie w trakcie warsztatu, czy własnej pracy. Przy zabieganym trybie życia, nie dostrzegamy możliwości i sytuacji, które są na wyciągnięcie ręki, brniemy w schematyczne myślenie i umyka nam świeża, nowa perspektywa spojrzenia. W praktyce, w trakcie twórczej ekspresji, postrzegamy to, co jest w nas, w sposób bardziej wykrystalizowany i uporządkowany.
Prowadzę warsztaty rozwoju osobistego oraz indywidualną muzykoterapię dogłębną komórkową kamertonami, relaksację, wizualizację.


Jak wyglądają zajęcia?

Dla bezpieczeństwa i dobra obecnych osób, zajęcia maja ustalone zasady: pełna dyskrecja względem tego, co dzieje się wśród uczestników, nieocenianie, mówienie o sobie i za siebie, dobrowolne uczestnictwo w każdym ćwiczeniu. Zajęcia mają konspekt, jednakże często, to co robimy dopasowuję w trakcie, do tego, co się dzieje wśród uczestników. Ważna jest energia grupy oraz energia poszczególnych osób, inaczej pracuję w grupie samych kobiet, inaczej w grupie kobiet i mężczyzn. Charakter zajęć jest inny gdy mamy trzygodzinne spotkanie, gdy jest to krąg kobiet, inny przy warsztatach całodniowych lub dwudniowych. Przy tych ostatnich jest większa otwartość i zaufanie, więc możemy zrobić więcej i pójść dalej. Prowadzenie warsztatu dostosowuję w zależności od grupy wiekowej. Z dziećmi bardziej zabawowo, krótsze sekwencje, z dorosłymi bardziej refleksyjnie, rozwojowo. Uwzględniam nastrój, poziom energii, doświadczenie grupy, z którą pracuję. Przychodzą osoby, które są pierwszy raz na warsztatach, każdemu staram się dawać wsparcie.Prowadzę warsztaty w twórczej atmosferze, pełnej akceptacji i poczucia bezpieczeństwa, pomagam rozpoznać możliwości i ograniczenia oraz źródło problemów i konfliktów. Najważniejsza jest radość tworzenia, bez oceniania i bez potrzeby posiadania specjalnych talentów czy umiejętności. Uczestnicy tańczą, śpiewają i tworzą prace, które są wyrazem ich wewnętrznych przeżyć, wartości estetyczne są tu bez znaczenia. Tu chodzi o przywrócenie harmonii ciała, umysłu i duszy, o spotkanie z samym sobą, sztuka pomaga to osiągnąć.


Jakie metody, techniki wykorzystujesz?

Obszarem w jakim aktualnie działam jest spontaniczny taniec inspirowany Anną Halprin, prekursorką tańca jako sztuki uzdrawiania, intuicyjne malowanie i uzdrawiający dźwięk – granie na instrumentach, relaksacja przy dźwiękach instrumentów oraz śpiewanie, zarówno uzdrawiających mantr, samogłosek jak i pieśni. Łączę sztuki wizualne, ruch, dramę, muzykę, rysowanie i inne procesy twórcze, by wspierać głęboki rozwój osobisty. Poprzez zintegrowanie różnych procesów twórczych i pozwalanie, by jeden przepływał w drugi, zdobywamy dostęp do naszych wewnętrznych zasobów, co pomaga nam w uzdrawianiu, osiąganiu większej klarowności i twórczości.


Do kogo są zajęcia skierowane? Kto najczęściej z nich korzysta? 

Zajęcia skierowane są do osób, które czują, że za długo żyją w dotychczasowym stanie i chcą rozpocząć swoją podróż do radosnego „Ja”, chcą przeprowadzić wewnętrzne porządki, poprzyglądać się sobie, wpuścić świeży oddech, szukają inspiracji na kolejne miesiące i lata swojego życia, poszukują radości w byciu sobą, poszukują przyjemności w mijających chwilach, chciałyby doświadczyć czegoś nowego. Najczęściej organizuję warsztaty dla kobiet i te sprawiają mi najwięcej radości. Przychodzą kobiety, które chcą doświadczyć bycia we wspólnocie, tęsknią za kobiecą energią. 

Prowadzę też zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym. Dzieci wykazują naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej, ekspresja jest wyzwoleniem się napięć psychicznych, ujawnia rzeczywiste emocje i uczucia. Jest spontanicznym wyrażaniem osobistych przeżyć i doznań, odbiciem postrzeganego świata. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Twórczość dziecięca jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą. Mały artysta przeżywa radość, która pobudza go do dalszej zabawy formami, barwą czy dźwiękiem. Dziecko w ten sposób tworzy własny świat.


Co zyskują uczestnicy zajęć w Arte Akademii?

W osobistym rozwoju niezwykle ważna jest radość tworzenia, bez oceniania i bez potrzeby posiadania specjalnych talentów czy umiejętności. Ekspresja pozwala nam na wyrażenie naszych wewnętrznych przeżyć poprzez sztukę, ruch, taniec, rysowanie. Pozwala doświadczać, ale nie nazywa wewnętrznych stanów. Dzięki takiemu podejściu, każdy doświadcza siebie samego i pozwala sobie na wewnętrzną analizę stanu, w którym się znajduje. To przeżywanie, często nazywane doświadczaniem siebie tu i teraz, pozwala nam na kreatywne podejście do własnych potrzeb i pragnień, do otwarcia się na nowe możliwości, dostrzeżenie dotąd niezauważalnych sytuacji. Ekspresja pozwala odzyskać kontakt ze swoim ciałem, doświadczyć nowego, rozwinąć swoją moc, wzmocnić umiejętność czerpania przyjemności z bycia tu i teraz. Ponadto, pracując w grupie, w kręgach kobiecych,doświadczamy kobiecej wspólnoty i dobrych więzi. 


Skąd pomysł na ten rodzaj działalności? 

W trakcie kursu instruktorskiego ATE w Krakowie poczułam, że sztuki ekspresyjne są moją pasją. Praca z ludźmi daje mi radość i satysfakcję, warsztaty są tym, co chcę robić. 


Współpracujesz również z innymi firmami, specjalistami? 

Współpracuję z osobami, które poznałam na kursie ATE w Krakowie, czasami razem organizujemy warsztaty. W zakresie wynajmu sali współpracuję z instruktorami jogi, właścicielami szkoły tańca czy gabinetów masażu. Poszerzam swoją wiedzę i doświadczenie dzięki spotkaniom i rozmowom ze znawcami medycyny chińskiej, zdrowego żywienia.


Na jakie trudności związane z prowadzeniem działalności napotkałaś?

Myślę, że głównym problemem są sprawy marketingowe, pochłaniające czas i energię. Trudnością dla mnie jest zebranie odpowiedniej ilości uczestników, dotarcie do ludzi w skuteczny sposób. 


Jak na informację o chęci stworzenia czegoś własnego zareagowały osoby z Twojego otoczenia? Czy miałaś ich wsparcie? A może odradzali własny biznes? 

Uczestnicząc w kursach, warsztatach, na studiach,w otoczeniu rozumiejącym i akceptującym, poznałam wiele wspaniałych ludzi, którzy stali się mi bliscy. Poczułam niezwykły przypływ sił życiowych i poczucie przynależności. Początkowo moje rodzeństwo, dziwnie patrzyło na te zmiany. Ja, magister prawa, osoba z rodziny, gdzie głównym celem jest dorabianie się, szuka szczęścia zupełnie gdzie indziej. W czasie, gdy uczęszczałam na Roczny Staż Rozwoju Osobistego w podejściu Gestalt, poinformowałam moją siostrę o wyborze ścieżki rozwoju. Jej reakcja była w stylu „Coś ty znowu wymyśliła?”. Teraz nie do końca rozumieją to co robię, ale mam ich akceptację. Mam wsparcie w osobie mojego wspaniałego syna. Moi przyjaciele i bliskie osoby, które spotykam na mojej drodze dają mi wiele pozytywnej energii do działania. 


Co Cię motywuje do działania? 

Jestem pasjonatką sztuk ekspresyjnych. Przypominam jazz, wakacje, kolor indygo i nurt dziarskiego strumienia. Uwielbiam moje warsztaty, kocham to co robię i pragnę to robić. Motywuje mnie moja intuicja, moje wewnętrzne dziecko. Moja dusza chce tańczyć. Gdy tańczę wydaje mi się, że jestem rytmami, falami, niczym więcej, niczym mniej, tańcem….. Gdy śpiewam, czuję jakbym była wibrującym powietrzem. Gdy rysuję cieszę się jak dziecko, któremu dano papier i kredki. 


Jako osoba prowadząca firmę co byś doradziła kobietom, które dopiero myślą o założeniu własnej działalności? Co powinny wziąć pod uwagę? Jak się przygotować? 

Rób, to co kochasz! To co jest twoją pasją. Nazwą cię szaloną, ale to jest wspaniałe. Korzystaj ze swojej życiodajnej energii, żyj życiem głębokim, pełnym. Korzystaj ze swojej mądrości, intuicji, nie szukaj wymówek. Wiedz, czego chcesz. Ufaj sobie.Szukaj tego co wzmacnia. 


Czy, mając na uwadze swoje obecne doświadczenie, ponownie podjęłabyś decyzję o prowadzeniu swojej firmy? 

Z całą szczerością powiem, że tak bym postąpiła. 


Jakie masz plany na najbliższą przyszłość? 

Na swojej ścieżce życiowej ciągle myślę, co można zrobić, gdzie szukać odpowiedzi na trudne pytania. Jak pomagać innym w poszukiwaniu radości życia. Chcę założyć fundację dla kobiet i rozwinąć organizację warsztatów pracy z ciałem. Mam mnóstwo pomysłów na tematy warsztatowe np. autoportret, warsztaty szamańskiej mocy kobiet, odkrywanie osobowości poprzez kolory metodą SICA, praca ze snami.
Obecnie ukończyłam kurs muzykoterapii dogłębnej komórkowej i chcę dodatkowo rozpocząć praktykę terapii kamertonami. Moim marzeniem jest mieszkać we własnym domu w górach, gdzie będzie piękna sala warsztatowa z kominkiem, gdzie wspólnie z moją przyjaciółką będziemy organizować warsztaty rozwojowe.


W takim razie życzę spełnienia tych marzeń, a właściwie ... realizacji celów!1 komentarz:

  1. Świetny wywiad z kobietą o niebanalnej osobowości. Pozdrowienia !

    OdpowiedzUsuń