piątek, 17 lutego 2012

Zaremba Ewa "Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach"

Po raz kolejny podejmujesz naukę języka i nie widzisz żadnych efektów? W innym kraju to wciąż mowa ciała, a nie angielski stanowi narzędzie komunikacji? W desperacji zmieniasz szkoły i lektorów mając nadzieję, że dzięki temu, będziesz władać językiem niczym rodowity mieszkaniec? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to znaczy, że potrzebujesz prawdziwego wstrząsu. Musisz bowiem zdać sobie sprawę, ile możliwości leży w zasięgu twojego języka i dobrać najlepszą metodę nauki. Najlepszą, czyli taką, która będzie uwzględniała twój charakter, predyspozycje oraz indywidualny rozkład dnia.
W opanowaniu języka obcego (i to raz na zawsze) pomoże ci Ewa Zaremba, magister filologii angielskiej z prawie trzydziestoletnim doświadczeniu w nauczaniu języków obcych. Jej książka „Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach” to deska ratunkowa dla tych wszystkich, którzy na naukę wydali już tysiące złotych, a ich znajomość języka wciąż nie wyszła poza podstawowe „Do you speak English?”, czy „How do you do?”
Autorka udowadnia, że nauka może stać się dla nas przyjemnością i zabawą oraz, że brak czasu wcale nie jest wytłumaczeniem naszej niewiedzy. Podchodząc do tematu, jak przystało nie tylko na nauczyciela, ale i coacha, Zaremba tłumaczy, że znajomość drugiego języka jest bardzo rzadko wartością samą w sobie. Raczej „stanowi pomost pomiędzy tym Ja, które mamy dziś, a tym, którym chcemy się stać”. Pod jej czujnym okiem określisz zatem do jakiego punktu zmierzasz, czyli zdefiniujesz cel i wytyczysz drogę do niego. Aby uczyć się szybko i efektownie, zbadasz też swoje „parametry” czyli kanał reprezentacji sensorycznej (określisz, w jakim stopniu jesteś wzrokowcem, słuchowcem lub kinestetykiem), a także profil inteligencji, metody zarządzania sobą w czasie (tu określisz co jest twoim złodziejem czasu), a także wyjaśnisz fenomen metody kalendarzyka i dziennika własnej efektywności.
Lektura książki „Superskuteczne strategie opanowania języków obcych” pomaga zrozumieć, dlaczego mimo przekonania, że znajomość języka pomaga pogłębić wiedzę, zdobyć lepszą pracę, przyśpieszyć karierę, nawiązać nowe, ciekawe kontakty czy uniknąć kompleksu niższości, przerywasz naukę języka, zanim opanujesz go w odpowiednim stopniu. Autorka wyjaśni również, jak zaprogramować umysł, by podążał w zupełnie innym niż dotychczas kierunku. Jeśli chcesz zastąpić zły nawyk (np. surfowania po Internecie w czasie, kiedy planowałeś naukę), czynnością bardziej konstruktywną, to najlepiej jeśli zastosujesz swish, czyli metodę „podmieniania przymusów”, a specjalnie dobrane dla nas ćwiczenia, pozwolą nie tylko określić, w jakiej sytuacji związanej z nauką chciałbyś zachowywać się inaczej, ale także jak zacząć wprowadzać w życie nowe nawyki i ćwiczyć się w nowych działaniach regularnie.
Kiedy postanowisz wziąć całkowitą odpowiedzialność za swoją naukę i postępy, zamiast zdawać się na propozycję i metody innych, odkryjesz drzemiące w tobie nieograniczone możliwości. Przekonasz się również, jak wielką przyjemność i samozadowolenie można  odczuwać podczas nauki, opierając ją na swoich mocnych stronach i samodyscyplinie. Poznasz też pojęcie kodowania, czyli tworzenia śladu pamięciowego, a także opracujesz swój plan poprawy pamięci, podejmując na koniec świadomą decyzję, że daną informacje zapamiętasz i dasz swojej podświadomości wyraźną instrukcję co do działania.
Ewa Zaremba zwraca uwagę, że „w nauce języka na efektywność i szybki postęp wpływa kilka czynników jednocześnie. Jeśli zaniedbamy jeden - runie wszystko”. Jeśli zatem frustruje cię nieznajomość języka, ale od lat nic z tym nie zrobiłeś, bądź – przeciwnie - od lat nad tym pracujesz, ale efekty są niezadowalające, czas zdecydowanie zabrać się do działania. Wojnę przeciwko wydawaniu pieniędzy na kolejne kursy i odkładaniu w nieskończoność własnego rozwoju, a także nieumiejętnemu zarządzaniu swoją motywacja i czasem, wypowiada autorka książką „Superskuteczne strategię opanowania języków obcych. Twój prywatny coach”. Tym razem jest nadzieja, że wojna będzie wygrana!
Ewa Zaremba "Superskuteczne strategię opanowania języków obcych. Twój prywatny coach”, Helion, 2011

Recenzja znajduje się również na stronach wortalu literackiego Granice.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz