czwartek, 20 kwietnia 2017

Mallika Chopra „Pomysł na dobre życie”

Tytuł: Pomysł na dobre życie
Autor: Mallika Chopra
Wydawnictwo: Studio Emka










Kim tak naprawdę jestem? Jak jest moja rola w życiu? Co chcę osiągnąć i czego tak naprawdę pragnę? Te pytania, choć wydają się banalnie proste, są jednymi z najtrudniejszych, na jakie musimy odpowiedzieć. Niestety, bardzo często tych pytań sobie w ogóle nie stawiamy, a kiedy cisną się na usta, staramy się je stłumić nowymi obowiązkami, które na siebie nakładamy, czy też kupowanymi przedmiotami. Z czasem udaje nam się uśpić naszą intuicję, zdolność rozróżniania tego, co dla nas i dla naszego ciała dobre i złe, przychodzą jednak takie momenty, kiedy musimy o siebie zawalczyć. 

Jak to zrobić? Jak odnaleźć swoje osobiste powołanie? Czy jesteśmy w stanie wieść bardziej inspirujące i radosne życie? Na te pytania odpowiedzi szuka Mallika Chopra, a nazwisko to będzie wielu osobom znane, z uwagi na ojca autorki – Deepaka Choprę. Nie da się ukryć, że wywarł on silny wpływ na córkę, wyznaczył również pewne ścieżki, którymi podążyła. Rezultatem tego, jest książka „Pomysł na dobre życie”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka. To pozycja obowiązkowa dla tych osób, które pragną wewnętrznie się rozwijać, a także dla tych, którzy czują się schwytani w pułapkę codzienności. To również zaproszenie do wyjątkowej podróży w głąb siebie i wsparcie w dążeniu do realizacji naszych intencji.

Autorka, mimo iż występuje w roli eksperta, otwarcie pisze o swoich problemach z równowagą, o braku jasnej wizji celu i dalszej drogi. Książka jest w istocie jej drogą, jej poszukiwaniem sensu i radości, ale dzięki temu, stanowi dla nas wskazówkę i niewyczerpywane źródło inspiracji. Każdy z rozdziałów poświęcony jest jednemu odcinkowi tej drogi i stanowi element globalnej strategii INTENT, składającej się z sześciu strategii pomocnych w czynieniu postępów, a mianowicie: Zasiej, Obserwuj, Ufaj, Wyraź, Pielęgnuj oraz Działaj. 

Każdy z tych etapów / strategii został przez autorkę dokładnie omówiony, a czynione przez nią postępy, zachęcają również i nas do zmian. Kultywować będziemy zatem uważność, by przygotować się do fazy zasiewu – poszukiwania ciszy i spokoju, aby można było poświęcić swoją uwagę temu, o co prosi ciało i umysł. Sposobem na to może być medytacja, która nie jest jednak jedynym sposobem zasiewania intencji, dlatego autorka namawia do poszukiwania własnych sposobów na odzyskanie spokoju umysłu. 

Równie ważna, jak zasiew, jest też obserwacja, która pozwala nam zrozumieć nasze myśli i uczucia, dostroić się do nich, a także poznać ich przyczyny. Możemy obserwować nie tylko siebie, ale i nasze otoczenie, zarówno po to, by przekonać się, co jest dla nas najlepsze, ale również by czerpać natchnienie do realizacji naszych intencji. Kluczem do szczęśliwego życia jest też zaufanie, a przede wszystkim zaufanie do swojej intuicji, do swojego ciała i wysyłanych przez niego komunikatów. Aby dostroić się do przekazywanych przez ciało komunikatów, przydatna jest proponowana metoda skanowania ciała, która przynosi stosunkowo szybkie rezultaty. Następnie przychodzi czas na wyrażenie intencji poprzez jej zapisanie – Chopra zachęca do dzielenia się swoimi intencjami za pośrednictwem strony internetowej Intent.com, która pozwala również budować więzi i uzyskiwać wsparcie od innych. 

Równie ważna co poprzednie jest również strategia pielęgnacji, czyli otoczenia kogoś lub czegoś opieką i / lub wspieranie jego rozwoju, a także samo działanie – bez niego nie jest możliwe urzeczywistnienie intencji. Wszystkie te kroki, wymagają ćwiczeń, samodyscypliny, ale i przekonania, że rzeczywiście chcemy coś w naszym życiu zmienić, że chcemy lepiej żyć. Obserwując trud autorki, śledząc sceny z jej życia rodzinnego i zawodowego przygotowujemy się na pełen wyzwań czas, ale wstępuje w nas również nadzieja, że szczęśliwe życie w równowadze, rzeczywiście jest możliwe. Warto jednak, poza lekturą książki, sumiennie wykonywać zaproponowane przez autorkę ćwiczenia, inaczej pragnienie tej równowagi pozostanie wyłącznie myśleniem życzeniowym, my zaś tkwić będziemy co prawda w strefie komfortu, ale za to będziemy coraz bardziej nieszczęśliwi. A przecież można inaczej, czego dowodzi Mallika Chopra!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz