niedziela, 6 maja 2012

Katarzyna Sabela, Mirosława Cuper "Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci"

W ciągu ostatnich stuleci długość życia wydłużyła się co najmniej dwukrotnie. Równolegle ze starzeniem się populacji coraz więcej osób boryka się z problemem chorób mających związek z wiekiem, do których należą zaburzenia pamięci oraz otępienie starcze.
Na szczęście nie oznacza to, że po przekroczeniu magicznej granicy „przydatności do spożycia” jesteśmy skazani na zapominanie, bowiem utrata pamięci wcale nie jest nieodłącznym elementem procesu starzenia. Tak naprawdę nasze możliwości zapamiętywania zaledwie nieznacznie się obniżają wraz z wiekiem, pod warunkiem oczywiście, że tak, jak o ciało, tak zadbamy o nasz mózg. Odpowiednie treningi mogą usprawnić naszą pamięć i zdolności intelektualne dlatego warto poświęcić choć piętnaście minut dziennie na naukę języka obcego, wierszy, rozwiązywanie krzyżówek czy też zagadek logicznych.
Można także pracować z książką opublikowaną przez Wydawnictwo IMPULS „Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci”. Autorzy: Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper, udostępniają nam zestaw zadań dotyczących „rehabilitacji” pamięci zarówno dla osób, które chcą pobudzić powstawanie nowych połączeń w mózgu i usprawnić pamięć, logiczne myślenie i kojarzenie, a także dla specjalistów zajmujących się pracą z osobami z zaburzeniami pamięci.
Książka zawiera zestaw ćwiczeń  - kart prac – wraz z rozwiązaniami, a różny stopień ich trudności pozwoli dopasowywać je do indywidualnych potrzeb osoby pracującej nad poprawą bądź zachowaniem funkcji poznawczych. Autorki proponują anagramy, wykreślanki, krzyżówki i zadania opierające się na skojarzeniach oraz podstawowej wiedzy matematycznej i humanistycznej, zaś różnorodność ćwiczeń pozwala na ich zastosowanie zarówno podczas samodzielnej pracy w domu, jak i zajęć indywidualnych czy grupowych. Można też łączyć ze sobą zadania w różnych konfiguracjach tak, by jak najlepiej spełniły one swoje zadania.
Zbiór rozpoczynają ćwiczenia z rysunkiem (m.in. zaznaczanie tych obrazków, które nie pasują do pozostałych czy identyfikowanie figur o określonych kształtach), następnie zamieszczone zostały ćwiczenia z kalendarzem (m.in. dopasowanie nazwy miesiąca do cyfry, która go symbolizuje). Mamy też ćwiczenia na zapamiętywanie (listy wyrazów czy par wyrazów), ćwiczenia językowe (np. wstawianie odpowiednich rzeczowników do zdań czy tworzenie stopnia wyższego i najwyższego) oraz wciągające anagramy, ćwiczenia geograficzne (wymienianie polskich rzek i miast rozpoczynających się od określonej litery czy obliczanie różnic czasowych). To nie wszystkie ćwiczenia, jednak ich mnogość oraz różnorodność dostarcza prawdziwego bodźca dla naszego mózgu.
„Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci” Katarzyny Sabela i Mirosławy Cuper to narzędzie do walki ze słabnącą pamięcią, pomagające usprawnić orientacje myślenia i umiejętności wzrokowo-przestrzenne. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie, zaś czas na nie przeznaczony i dobór ćwiczeń, powinien być dostosowany do możliwości psychofizycznych osoby trenującej. Im trudniejsze ćwiczenie, tym efektywniejszy jest nasz trening mózgu, warto jednak dla rozgrzewki zacząć od tych najprostszych, jak identyfikacja przedmiotów, dopasowanie ich nazw czy też wskazanie rysunku, który nie psuje do pozostałych. Pamiętajmy, że zapamiętywanie to wyuczona umiejętność, która może być rozwijana i … trenujmy od dziś!

Katarzyna Sabela, Mirosława Cuper "Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci", IMPULS, 2012 r.

Recenzja została umieszczona również na stronach wortalu literackiego Granice.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz