wtorek, 8 listopada 2011

Krakowscy laureaci „Najlepszej książki psychologicznej”!

6 listopada 2011 podczas Targów Książki w Krakowie mogliśmy zagłębić się w zawiłe rozważania na temat motywów, jakimi kierują się czytelnicy książek psychologicznych. Tak naprawdę, zawile jednak nie było, bowiem wszystko okazało się jasne - poznaliśmy wyniki kolejnej edycji konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka psychologiczna i poradnik”.

- Psychologia, jako nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka, otacza nas każdego dnia – podkreślała w podsumowaniu przebiegu konkursu Justyna Gul. – Już sam Freud mówił, że „gdy człowieka, któremu wiodło się dobrze, spotyka niepowodzenie lub nieszczęście, zagłębia się on w sobie, wzmaga wymogi własnego sumienia, wymierza sobie karę i pokutę”. Może dlatego książki z dziedziny szeroko pojętej psychologii są tak popularne, o czym świadczy ilość głosujących w konkursie.
- W tym roku wydawcy postawili przede wszystkim na poradniki, które wzbudzają szczególnie duże zainteresowanie wśród Internautów. Zdecydowanie mniej zgłoszono typowych, naukowych publikacji psychologicznych, kierowanych przede wszystkim do profesjonalistów – mówił Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.

Na stronie www.ksiazkapsychologiczna.pl możecie znaleźć wskazówki, do jakich książek sięgnąć warto, które uleczą troski, bóle, rozweselą, albo dadzą narzędzie do samodoskonalenia.

Psychologiczne kategorie konkursowe (czyli co na to Freud)
Zgodnie z tradycją, celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych z najlepszych, czyli laureatów w następujących kategoriach: zdrowie, dieta (bo ono jest warunkiem spełnienia w innych dziedzinach, a zbilansowana dieta pomaga w jego zachowaniu), szczypta szczęścia (do którego każdy dąży), rozwój osobisty (bo o jego znaczeniu wspominał już Maslow), rodzina, wychowanie (bo ta podstawowa jednostka społeczna jest źródłem szczęścia, podobnie jak dzieci), relacje społeczne (czyli jak odnaleźć się w świecie pełnym ludzi i jak wchodzić z nimi w zdrowe relacje), publikacje popularnonaukowe (dla studentów psychologii, psychologów i nie tylko), oraz kariera (która dla każdego oznacza co innego).

Poznajmy zatem zwycięzców!

Zdrowie i dieta to priorytety w dzisiejszym, pędzącym do przodu świecie. Mimo tego, wielu z nas zapomina o tym, że prawdziwe są słowa Kochanowskiego „szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Internauci jednak wiedzą, jak dbać o zdrowie i dietę, albo pragną się tego dowiedzieć, o czym świadczy wygrana książki „101 rzeczy lepszych od diety” Mimi Spencer (Wydawnictwo Rodzinne). Jury postanowiło zaś przeobrazić się w kuchennych mistrzów i postawiło na pozycję „Praktycznie gotowanie według pięciu przemian” Anny Czelej (Studio Astropsychologii).

Szczypta szczęścia to kategoria konkursowa, dzięki której dowiemy się, że szczęście odnaleźć można we wszystkim co nas otacza. To kategoria, w której wyróżniano książki idealnie nadające się na prezent dla bliskiej osoby, publikacje niebanalne, szczególnie oryginalne. Przekonali się o tym internauci, wybierając książkę „Szczęśliwi mimo wszystko” Valerio Albisettiego (Wydawnictwo Jedność). Jury zaś po kuchennych rewolucjach książkowych postanowiło zajadać „Łakocie dla duszy” (Wydawnictwo Semen) – prawdziwy rarytas, tym razem dla duszy.

Rozwój osobisty dla wielu oznacza samorealizację, spełnienie i źródło nieustającej satysfakcji. Internauci też opowiadają się za doskonaleniem siebie, najlepiej dzięki lekturze „Być naprawdę sobą” Valerio Albisettiego (Wydawnictwo Jedność), zaś jury wybrało znakomitą pozycję „Coaching i mentoring w praktyce" Macieja Bennewicza (Wydawnictwo Gruner Jahr) – książkę dla osób zainteresowanych coachingiem, nie tylko dla menedżerów i specjalistów pracujących przy zarządzaniu talentami oraz potencjałem pracowniczym, ale także dla wszystkich, którym nieobca jest tematyka rozwoju osobistego.

W kategorii rodzina, wychowanie internauci pragną poskromić dzikiego zwierza (czyli męskich potomków) dzięki książce „Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców” Stephena Jamesa i Davida Thomasa (Wydawnictwo Espe), zaś jury wybrało książkę „Miłość toksyczna, miłość dojrzała” Macieja Bennewicza (Wydawnictwo Gruner Jahr), czyli książkę o coachingu relacji.

Tematyka relacji społecznych mocno interesuje zresztą internautów, o czym świadczy liczba głosów oddanych na pozycję „Nie bój się pójść własną drogą. Sztuka nonkonformizmu” Chrisa Guillebeau (Wyd.G+J RBA), książkę dla wszystkich, którzy zamierzają coś zmienić albo którzy czują, że utknęli w miejscu i są świadomi tego, że życie ma do zaoferowania coś więcej. Jury opowiedziało się za „Rodziną partnerską jako relacją współzależnych podmiotów” Joanny Ostrouch-Kamińskiej (Oficyna Wydawnicza Impuls).

Wśród książek popularnonaukowych internauci wybrali „Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego" Eda Dienera - jednego z najbardziej uznanych światowych autorytetów w dziedzinie badań naukowych szczęścia oraz Roberta Biswas-Dienera, nazywanego Indianą Jonesem psychologii pozytywnej (Wydawnictwo Smak Słowa). Jury postawiło na pozycję „Zrozumieć zwierzęta” Temple Grandin (Wydawnictwo Media Rodzina).

Kariera dla wielu z nas jest priorytetem i motorem napędowym. Niezależnie od tego, jak tę karierę postrzegamy i co ona dla nas oznacza, internauci postanowili zagłębić się w kwestię z nią związane dzięki książce „Relacje interpersonalne” (Dom Wydawniczy Rebis). Jury wybrało pozycję „Coaching. Trening efektywności” Johna Whitmore (Wydawnictwo Gruner Jahr), książkę przełomową o metodologii coachingu na świecie.

Zwycięskie tytuły poznaliśmy 6 listopada 2011, a z laureatami warto zapoznać się dzięki stronie www.ksiazkapsychologiczna.pl. Także za jej pośrednictwem dowiemy się, którzy spośród głosujących na poszczególne tytuły internautów zostaną obdarowani nagrodami książkowymi.

Patroni i partnerzy:
Patronat nad konkursem objęli: księgarnia internetowa Gandalf.com.pl, portal DlaStudenta.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Przykominku.com, Obliczakultury.pl, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko.com.pl, Unreal-fantasy.pl, student.pl oraz portal kobiet dlaLejdis.pl, Radio PRYZMAT i Radio Niepokalanów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz