środa, 13 lipca 2016

Pokaż mi priorytet, a ja powiem, czy osiągniesz cel

www.pixabay.com
Nie potrafisz odnaleźć się w chaosie dnia codziennego? Mimo wielkich planów zwykle nie realizujesz żadnego z nich? Masz tzw. słomiany zapał, czyli z chęcią zabierasz się do pracy nad danym projektem, zapisujesz na siłownię, zamawiasz lekkostrawne dania mając w pamięci swój cel, jakim jest utrata wagi, po czym … tracisz motywację, wyszukujesz kolejne przeszkody, by nie kontynuować danego działania lub też przyjmujesz na siebie dodatkowe obowiązki, które nie pozwalają ci doprowadzić do realizacji zamierzeń. STOP! 

Tym sposobem zawsze będziesz na starcie, zawsze będziesz o czymś marzyła, zawsze będziesz snuła kolejne wizje idealnej przyszłości, przy czym pozostaną one tylko wizjami. I brak czasu (nieco o zarządzaniu czasem znajdziesz TU), na który wciąż narzekasz, nie jest przyczyną. Twoje problemy związane z brakiem umiejętności doprowadzania spraw do końca i realizacją celów wiążą się zapewne z brakiem wiedzy na temat priorytetów, bądź też (albo oraz) ze zbyt wieloma priorytetami / nie ustaleniem priorytetów. 


Czym są priorytety?

Twoje życiowe priorytety są tym, co jest dla ciebie ważne. Dla jednych będzie to kariera, przy czym dążą do jak najwyższego stanowiska w firmie, inni preferują własny biznes. Być może priorytetem dla kogoś będzie dobra zabawa, którą przedkładać będą nad poważne zobowiązania, takie jak praca na etacie czy mieszkanie na kredyt, dla innych priorytetem jest rodzina. 

I dobrze, że każda z nas pragnie czegoś innego, co więcej – niezależnie od kierunku naszych marzeń, każda z nas ma prawo przeżyć życie dokładnie tak, jak tego pragnie. Pod warunkiem oczywiście, że tak rzeczywiście się dzieje. Gorzej jest, jeśli pragniemy podróży, a nieustannie podejmujemy nowe zobowiązania zawodowe, które te podróże uniemożliwiają, jeśli z tego samego względu odsuwamy naukę języków w tych podróżach przydatnych. Gorzej, jeśli pragnąc kariery decydujemy się pod wpływem otoczenia na dziecko i odwrotnie – kiedy pragnąc gromadki dzieci realizujemy oczekiwania rodziców, wspinając się po kolejnych szczeblach kariery, z roku na rok coraz bardziej oddalając od siebie tęsknotę za macierzyństwem. 

Ustalenie, co tak naprawdę w życiu jest ważne, a także mądre zarządzanie swoją energią oraz sobą w czasie, jest niezwykle przydatne (powiedziałabym nawet, że niezbędne), dla osiągnięcia celów, dla życia w zgodzie ze swoimi ideałami i przekonaniami. 


Jak ustanowić życiowe priorytety?

Nasze życiowe priorytety z powodzeniem dałoby się sklasyfikować, dokonując ich podziału na kilka kategorii, m.in. ciało, rodzina, życie zawodowe, finanse itd. Jednak, nawet jeśli twoja lista priorytetów obejmuje wiele pozycji w wielu sferach, musisz być świadoma, że szansa na realizację celów z tymi priorytetami związanych, jest nikła. Priorytety dotyczą wszak sfery życia uznanej za ważną, zatem zbyt wiele priorytetów sprawia, że … tracą one status priorytetu. Dlatego dobrze zastanów się, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne i skoncentruj się na wyznaczeniu kilku zaledwie priorytetów. Jak wybrać pomiędzy nimi? 
 1. Wypisz wszystko, co jest dla ciebie ważne, do czego dążysz. Ta lista może liczyć nawet kilka stron.
 2. Wróć do stworzonej listy po kilku godzinach i wszystko, co przestało ci się wydawać ważne – wykreśl. Połącz ze sobą podobne punkty. To samo zrób po kilku dniach. Przepisz uporządkowaną listę – powinny się na niej znajdować trzy, cztery punkty. Noś tą listę ze sobą, kolejną kopię umieść na drzwiach lodówki lub w innym widocznym miejscu – kiedy tylko ogarnie cię zniechęcenie lub pokusa, będzie ona miała wartość motywacyjną. 
 3. W obrębie twoich priorytetów ustal cele pamiętając, by były one jak najbardziej precyzyjne. Na przykład, jeśli twoim priorytetem jest sprawność fizyczna i szczupła sylwetka, twój cel może brzmieć: „Jutro zapisze się na fitness i będę ćwiczyła dwa razy w tygodniu po 45 minut w poniedziałki i środy”. Wyznaczając cele pamiętaj, że musi to być coś, czego ty sama pragniesz. Stawiając przed sobą cel stosuj pozytywną terminologię, tj. zamiast „nie będę jadła słodyczy przez tydzień” powiedz „w tym tygodniu dostarczę sobie dawkę cukru pochodzącą ze świeżych owoców”. I jeszcze … ZAPISUJ SWOJE CELE! Dlaczego? Bowiem zapisanie ustanowionych przez ciebie celów dodaje mocy staraniom. 
www.pixabay.com

Jak dbać o motywację?

Kiedy masz już wyznaczone priorytety i cele, przychodzi czas na działanie. Początki zwykle są łatwe, motywuje cię bowiem sama świadomość, że wchodzisz na drogę działania. Problem zaczyna się wówczas, kiedy zaczyna padać, podczas kiedy właśnie wybierałaś się na jogging, kiedy koleżanka zaprasza cię na pyszne ciastko, a ty właśnie postawiłaś sobie za cel utratę 3 kilogramów itd. Jeśli ulegniesz pokusie, jest duże prawdopodobieństwo, że wrócisz do swoich starych nawyków, a cel znów odejdzie w niebyt. Dlatego właśnie większość postanowień noworocznych dezaktualizuje się już nawet po pierwszym tygodniu stycznia. Jak możesz sobie pomóc? Oto kilka wskazówek:
 • przyłącz się do grupy, której przyświeca podobny cel (np. popytaj w osiedlowych klubach, znajdź grupę na FB);
 • wykorzystaj motywującą siłę ostatecznego terminu – wyznacz sobie deadline;
 • wizualizuj osiągniecie celu, a nawet drogę do niego. Wyobraź sobie siebie samą w chwili, kiedy osiągnęłaś cel. Jak jesteś ubrana? Gdzie się znajdujesz? Jak się czujesz? Pielęgnuj te emocje – one pomogą ci wytrwać w trudnych chwilach (bo takie na pewno będą).

Zadanie domowe

Zainwestuj swój czas i zastanów się nad życiowymi priorytetami. Co dla ciebie jest ważne? Czy rzeczywiście pragniesz stanowiska dyrektora naczelnego czy może podążasz za marzeniem rodziców? Czy wolisz mieć pełne konto i pracę zajmująca ci cały dzień czy raczej cenisz sobie mało angażujące czasowo zajęcie, przynoszące dużo mniejsze dochody? Bądź przed sobą szczera – tu nie ma złych odpowiedzi, wszak to twoje życie…2 komentarze:

 1. Ja na wielkim kartonie napisałam sobie kim chcę być za kilka lat, jakie mam cele dotyczące rodziny, pracy i mieszkania i... póki co na drodze do osiągnięcia moich planów znalazła się przepaść. Mam nadzieję, że już niedługo ją pokonam, bo staram się budować sobie most z tego co mam, a mam niewiele:/ Byle do przodu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaraj się wyznaczyć kolejne działania na drodze do tych celów. Wybierz jeden, dwa obszary (w pierwszej kolejności) i skoncentruj się na działaniu. Jeśli wybieganie w przyszłość sprawia Ci trudność przy planowaniu działań, spróbuj innej techniki. Wyobraź sobie, że właśnie jesteś w TYM momencie, właśnie osiągnęłaś swój cel. Jak się czujesz? Gdzie jesteś? Kto jest przy Tobie? Teraz zastanów się, jak tu się znalazłaś - co musiało się stać, żebyś się znalazła w tym miejscu. Tym sposobem, cofając się, można również zaplanować kolejne kroki. Aby ułatwić sobie to "wczucie się" możesz posłużyć się kartkami - pod stopami połóż kartkę z datą dzisiejszą - stąd zaczynasz. Przed sobą - kartkę z datą osiągnięcia celu. Przejdź drogę, fizycznie się przemieszczając. Wierzę, że się uda! Trzymam kciuki, bo pamiętaj, że potrafisz tego dokonać!

   Usuń