piątek, 30 grudnia 2016

Czy ze stresem można wygrać?

www.pixabay.com
Przeciwdziałać stresowi można poprzez pracę nad własną osobowością, a zatem przez obiektywne ocenianie rzeczywistości, wyznaczanie sobie realistycznych celów, skupianie się na pozytywnych stronach danej sytuacji, a także przez kształcenie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Istotnym elementem jest również mniej osobiste traktowanie spraw zawodowych oraz rozwój, niezależny od ekspansji zawodowej. Ważne jest również poświęcanie czasu na wypoczynek służący regeneracji sił oraz na aktywność fizyczną Istotne jest także wsparcie społeczne oraz dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi. Warto także znaleźć kilka chwil dla siebie i skorzystać z dobrodziejstwa technik relaksacyjnych, tj. trening autogenny Schultza (trening autogenny) oraz trening Jacobsona.

Co prawda nie istnieje jedna uniwersalna metoda radzenia sobie ze stresem, ale warto podejmować próby by znaleźć ten sposób, który pomoże go opanować.

Jak przeciwdziałać stresowi?

Sport i dieta – ćwiczenia fizyczne nie tylko polepszają kondycję fizyczną, ale wpływają również pozytywnie na samopoczucie. Istotna jest również właściwa dieta, zawierająca produkty bogate w witaminę B - odpowiadające za funkcjonowanie układu nerwowego, a także magnez hamujący wydzielanie hormonów stresu. Kojenie nerwów czekoladkami i innymi słodyczami, które zna z doświadczenia chyba każdy z nas, nie jest dobrym rozwiązaniem i może prowadzić do kolejnych stresów – tym razem związanych z przybraniem na wadze. Odpowiednia kompilacja diety i ruchu wzmocni nasze umysł i ciało sprawiając, że uodpornimy się na działanie stresorów. 

www.pixabay.com

Work-life-balance – filozofia ta opiera się na zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Polega na znalezieniu złotego środka, pomagającego w utrzymaniu odpowiedniego dystansu do pracy w życiu osobistym i pozostawieniu swoich spraw osobistych na czas wykonywania obowiązków służbowych. Aby to osiągnąć:
 • zweryfikuj zgodność celów i wymagań w pracy ze swoimi własnymi potrzebami,
 • określ swoje potrzeby i granice, a w razie potrzeby zredukuj (o ile to możliwe) liczbę swoich obowiązków. Organizuj pracę w taki sposób, by przeciwdziałać wykonywaniu kilku zadań w tym samym czasie. Stosuj metody zarządzania sobą w czasie, ustalaj priorytety dla zadań do wykonania,
 • w czasie przeznaczonym na wypoczynek czy kontakt z rodziną wyłącz telefon i Internet. Bycie w ciągłej gotowości (on-line) również powoduje stres, bowiem rodzi potrzebę nieustannego sprawdzania, czy przypadkiem nie otrzymałeś ważnej wiadomości z pracy bądź czy w okolicy ktoś nie organizuje spotkania. 
www.pixabay.com

Automasaż – opukiwanie oraz masowanie określonych miejsc zmniejsza napięcie mięśniowe towarzyszące stresowi. Pomasuj zatem skórę głowy, opukuj palcami głowę od czubka na zewnątrz do szczęk i karku, pomasuj uszy i kark, poklep barki na krzyż – prawą ręką lewy bark, lewą prawy, poklepuj ramiona, przedramiona i dłonie, poklepuj boki, pomasuj brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara, poklepuj nogi od dołu do góry.

Trening Jacobsona – jedną z często stosowanych technik jest progresywna relaksacja mięśni, opracowana w latach 30. XX wieku przez Edmunda Jacobsona. Opiera się ona na założeniu, że odprężenie psychiczne powinno wynikać z odprężenia fizycznego. Trening Jacobsona jest podejściem umożliwiającym naukę naturalnego doznawania głębokiego odprężenia. Technika ta polega na wykonywaniu określonych, celowych ruchów rękami, nogami, tułowiem i twarzą, po to, aby napinać i rozluźniać określone grupy mięśni organizmu. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń pozwala na identyfikację, a następnie eliminację napięć w naszym ciele. Do głównych korzyści należy zaliczyć redukcję objawów lękowych, wzmocnienie zaufania do siebie, zmniejszenie nadciśnienia i poprawę pracy serca, lepszą praca żołądka i jelit, rozwój wyobraźni i procesów myślenia, wzmocnienie kontroli nad własnym nastrojem. 

Tening autogenny – podobnie jak technika Jacobsona, trening autogenny Schultza został wprowadzony do oficjalnych technik psychoterapeutycznych w pierwszej połowie XX wieku przez lekarza, psychiatrę i fizjologa, Johannesa Schultza. Praktyka ta równoważy energię ciała i umysłu. 
Obie te metody (trening autogenny i metoda Jacobsona) posługują się mechanizmami wykorzystywanymi również w jodze, polegającymi na uaktywnieniu autonomicznego układu nerwowego. Trening autogenny Schultza to przede wszystkim wyobrażanie sobie pewnych stanów – uczucia ciepła oraz ciężkości – w określonej kolejności i w określonych miejscach na ciele. Równocześnie z wyobrażaniem sobie odczuć, powtarzaj w głowie, co oraz gdzie odczuwasz, np.: Moje ręce i nogi są ciężkie.
Trening autogenny Schultza jest stosowany w leczeniu wspomagającym m.in. następujących chorób i dolegliwości:
 • nadmierne napięcie psychiczne,
 • dolegliwości psychosomatyczne,
 • nerwice.
Od ćwiczącego wymagane jest wyłącznie skupienie, spokój i wygospodarowanie codziennego czasu dla siebie w ciągu dnia. 

www.pixabay.com

Rama obrazu – pomyśl o osobie, na którą reagujesz silnym stresem. W wyobraźni "umieść" jej wizerunek w ozdobnej ciężkiej, złotej lub srebrnej ramie. Następnie wyobraź sobie, że rama staje się coraz jaśniejsza, delikatniejsza, cieńsza. Możesz też zaokrąglić jej rogi. Na końcu oklej ramę kolorowymi żelkami w kształcie misiów, dżdżownic itp. Możesz dodać do tego wyobrażenia skoczną muzykę. Ta sama metoda może być stosowana w stosunku do konkretnej stresującej sytuacji. Umieść jej wyobrażenie w ciężkiej ramie, którą zmieniaj jak wcześniej. Co teraz stało się z Twoim stresem?

Zwróć się o pomoc – kiedy nie potrafisz poradzić sobie sam ze stresem, warto zwrócić się do innych po pomoc i emocjonalne wsparcie. 


Pamiętaj, że stres towarzyszy nam niemal w każdej sytuacji. Jeśli potraktujemy go jak sprzymierzeńca, możemy poprawić swoją skuteczność funkcjonowania w trudnych momentach.

3 komentarze:

 1. Faktycznie, ileż napięcia z człowieka uchodzi, kiedy stres potraktuje się jako sprzymierzeńca, czasem trzeba nad nim popracować, bo wydaje się chaotyczny, ale jednak intuicyjnie potrzebny do podejmowania właściwych działań. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez długi czas miałam problem z nieśmiałością, bardzo stresowały mnie wystąpienia publiczne. Zaczęłam wówczas pracować nad sobą, uczyłam się pracy z oddechem, stosowałam relaksację, a także zadawałam sobie pytanie, co najgorszego może się stać, jeśli mi nie wyjdzie (okazuje się, że konsekwencje wcale nie są takie straszne). Obecnie pracuje jako nauczyciel, prowadzę warsztaty, a stres - opanowany, działa motywująco:-)

   Usuń
 2. Osobiście największego stresu doświadczyłem zakładając działalność gospodarczą. Począwszy od poprawnej rejestracji, przez początki w księgowości, pierwsza wystawiona deklaracja vat 7. To wszystko za pierwszym razem było przerażające. Na szczęście w dużej stopni mija wraz ze wzrostem doświadczenia oraz oddelegowaniem części obowiązków, na przykład księgowości do biura rachunkowego.

  OdpowiedzUsuń